Farmàcia Bretcha | Per què no es pot tornar medicaments a la farmàcia?
2031
post-template-default,single,single-post,postid-2031,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,large

BLOG

Per què no es pot tornar medicaments a la farmàcia?

24 oct. 2018, by fbretcha in Farmàcia Bretcha

Benvinguts de nou al nostre bloc,

Avui tractarem un tema que, de vegades, ens hem trobat a la farmàcia. Volem aprofitar per explicar el motiu, ja que entenem que moltes persones us hagueu preguntat això alguna vegada.

Parlant generalment, no podem acceptar la devolució d’un medicament en la farmàcia, encara que estigui tancat i no hagi estat utilitzat pel pacient.

 “Cal tenir present que el medicament no és un bé de consum, sinó un bé de salut.”

Trobem raons tant sanitàries com legals per procedir d’aquesta manera. Us ho expliquem:

Una vegada que el farmacèutic ha procedit a dispensar el medicament, ja no podem garantir que el medicament s’ha conservat en les condicions òptimes per garantir la seva seguretat i eficàcia.

No es pot garantir que no hagi estat manipulat o que s’hagi exposat a unes condicions inadequades de conservació, com a temperatures excessivament elevades, sotmesos a humitat o a l’exposició de la llum solar.

Ens trobaríem amb dues possibles conseqüències del consum d’un medicament prèviament retornat:

  • No fa efecte o està en mal estat perquè ha perdut les condicions de conservació.
  • És perjudicial per a la nostra salut. Per exemple, s’han donat casos en els quals s’han manipulat medicaments, injectant-los substàncies estranyes.

Un cas especialment significatiu és el cas dels medicaments refrigerats que hem de mantenir conservats a la nevera, com les vacunes i les insulines, entre d’altres.

Acceptaríem un medicament que s’hagués retornat per una persona i que no poguéssim garantir que no s’hagués trencat la cadena de fred?

Acceptaríem que ens venguessin una llet de nadó d’una devolució? Es Podria garantir que no han manipulat aquesta llet o deixat en el cotxe a l’estiu fins a retornar-la?

“El farmacèutic segons la legislació sanitària espanyola és qui garanteix la custòdia i la conservació dels medicaments des que arriben a la farmàcia fins que es dispensen al pacient.”

En concret, la Llei 29/2006 a l’article 2.6 de la Llei de Garanties i Ús Racional dels Medicaments, prohibeix la dispensació per part del farmacèutic de qualsevol medicament que hagi estat dispensat prèviament a un altre pacient i hagi estat retornat per aquest.

El farmacèutic, per tant, com a responsable de l’eficàcia i la seguretat del medicament, i per evitar riscos a altres persones, no pot acceptar la devolució d’un medicament.

Des de Farmàcia Bretcha esperem que entengueu el procediment que hem de seguir i les condicions per les quals actuem així.

En qüestió de salut, no ens la podem jugar!

Gràcies per llegir-nos, i fins aviat.

LEAVE A COMENT

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies